Blog

usługi windykacyjne

Usługi windykacyjne – dlaczego warto skorzystać?

Usługi windykacyjne – dlaczego czasem warto z nich skorzystać?

Usługi windykacyjne często kojarzone są z usługami, które wykonuje komornik. Jest to jednak błąd, ze względu na zakres działań. Windykator zajmuje się negocjacjami i uświadomieniem dłużnikowi, że w jego interesie jest spłata zadłużenia. Komornik z kolei zajmuje się odbieraniem mienia dłużnika. Duża skuteczność przemawia do coraz większej grupy osób, które decydują się skorzystać z usług profesjonalistów w sprawach swoich pieniędzy.

Jak działa firma windykacyjna?

Główne działania polegają na kontakcie z dłużnikiem. Przede wszystkim namawianiem go do do podjęcia działań, które mają poskutkować spłatą zadłużenia oraz prowadzeniem negocjacji warunków, czyli np. rozłożenia długu na raty. Choć większość firm cechuje się własną strategią, to założenia i zakres działań wszystkich jest taki sam.

Kancelaria windykacyjna może przejąć na siebie również sporą część obowiązków swojego zleceniodawcy, prowadząc część spraw księgowych. Odpowiedni przekaz, na który wpływa fakt, że sprawą zajmuje się zewnętrzna firma, która często składa się z wielu specjalistów wpływa na dłużników. W świetle prawa takie firmy mogą jedynie prosić o spłatę i negocjować terminy, a mimo to ich działania cieszą się skutecznością.

Koszty korzystania z usług

Skuteczna windykacja należności wiąże się z koniecznością zapłaty za usługę. Firmy nie udzielają danych odnośnie wysokości wynagrodzenia jakie pobierają za swoje działania. Od 2013 roku ustawodawca zezwolił na obarczenie kosztami wierzytelności dłużnika. Jednak wierzyciel miał szanse odzyskać pieniądze wraz z poniesionymi kosztami dopiero po wygraniu sprawy. Przyczynia się do tego, że usługi firmy windykacyjnej są chętniej wybierane przez wierzycieli.

Dla kogo przeznaczona jest oferta?

Firmy kierują swoje usługi do każdego, niezależnie czy jest to firma czy osoba cywilna. Jeśli chodzi o sprawy związane z odzyskaniem pieniędzy to takie firmy obejmują wszystkie branże. Prowadzą sprawy zarówno dużych firm jak i osób prywatnych. Kancelarie windykacyjne słyną ze spraw dotyczących branży budowlanej. To sprawy deweloperów zwykle toczą się o największy pieniądze i odbijają się największym echem w mediach. Dużą popularnością cieszy się również branża transportowa oraz klienci banków, którzy mają problemy i nagminnie nie spłacają rat swoich zobowiązań.

Niezależnie od wielkości pieniędzy, które są do odzyskania i specyfiki sprawy profesjonalne usługi windykacyjne to dobre rozwiązanie w skutecznym rozwiązywaniu konfliktów.

Tagi: , , , ,